Students' Efforts Recognized at Assembly

Each year in the final weeks of school, Rockhurst gathers in the performance gym to honor students for their dedication both inside of the classroom, as well as for outstanding character and service to the community.  The 2016 All-School Awards Assembly took place on Wednesday, April 27.

Every department recognizes students from each grade level for his performance in a particular subject.  Some departments, such as English, has just one winner from each of the four grades, whereas some departments, such as Science, has a winner from each course for each grade.

The winners are selected by the teachers and department heads.

In addition to the academic awards, certain students are celebrated for their community service, perfect attendance, and more.

Below, the awards are listed as well as photos from the ceremony.  Congratulations to all of the recipients! AMDG

Arts Department

National School Orchestra Award: Liam Carroll '16
Chopin Piano Award: Matthew Roxas '18
National School Choral Award: Jedidiah Rellihan '16
Rockhurst Choral Spirit Award: Vincent Bockwinkel '16
Louis Armstrong Jazz Improvisation Award: Thomas Pribyl '16
John Phillip Sousa Band Award: Charlie DeLong '19
Woody Herman Jazz Improvisation Award: Rory Reidy '18
Ignatian Pastoral Music Award: Martin Radosevic '16
Visual Arts Award: Vincent Privitera '16
Ceramic Arts Award: Payton Heinze '16, Oscar Scott '16
Rockhurst Theatre Award: Aaron Brown '16
Dramatic Arts Award: Robert Mitchell '16

Communication Arts Department


Speech & Debate: Grant Lander '18
Introduction to Mass Media: Noah Didier '17, Anthony Gurera '17
Intro to Movie Making: Evan Isom '18
Advanced Movie Making Award: Tyler Amundsen '16
Intro to Broadcasting: 
Austin Sands '19
Digital Photography: Roman Knox '18, Johnathan Michka '17, Jason Watson '16

Yearbook Award: Joey D'Alesio '16, Ryan Schnitker '17
Journalism in the Digital Age Award: Joshua O'Dell '17
Newspaper I Award: Jack Niemuth '17
Newspaper II Award: Charlie Weiler '16

The Michael and Ilene Drape Journalism Scholarship is presented each year to a senior journalism student.  The award, funded by Mr. Tom Drape, a Rockhurst High School alum and former vice-president of Universal Press Syndicate, is given in honor of his parents, Michael and Ilene Drape.  This year's Drape Journalism Award: Gustav Livers

Senior Gustav Livers received this year's Michael and Ilene Drape Journalism Scholarship.


Computer Education Department

Computer Essentials Award: Colin Glenn '19
Computer Management Award: Kyle Ziegler '19, Leyton Rebori '19
Automated Accounting Award: Luke Ryan '16
Business Law Award: Ty Dalinghaus '17
Web Page Design Award: Zachary Wright '16

English Department

Freshman Award: Leyton Rebori '19
Sophomore Award: Jordan Savage '18
Junior Award: Mitchell Elbert '17
Senior Award: Blaise Rebman '16

The winners of the English Awards: senior Blaise Rebman, junior Mitchell Elbert, sophomore Jordan Savage and freshman Leyton Rebori.

Modern & Classical Language Department

Mandarin Chinese I Award: Ben Debasio '19
Mandarin Chinese II Award: William Henry '18, Rory Reidy '18
Mandarin Chinese III Award: Andrew Bridges '17

Mandarin Chinese IV Award: Adam Palausky '16
French I Award: Davis Gibbar '19
French II Award: Michael Brown '18, Connor Taggart '18
Honors French III Award: Eli Snyder '17
AP French IV Award: Jonathan Michka '17
Honors Greek I Award: Maguire Radosevic '17
Honors Greek II Award: Blaise Rebman '16
Latin I Award: Patrick Ryan '19
Latin II Award: Viet Nguyen '18, Wyatt Pelton '18
Honors Latin III Award: Maguire Radosevic '17
AP Latin IV Award: Kenneth Berglund '15
Spanish I Award: Austin Sands '19, Joseph Rozell '19, Sam Johnson '19
Advanced Spanish I Award: Clarence Kraus '19, William Reboulet '19, Thomas Seitzer '19, Eamon Shaw '19
Spanish II Award: Michael Mader '18
Advanced Spanish II Award: Patrick Ryan '19
Spanish III Award: Michael Rall '17
Honors Spanish III Award: Jake Lynn '17, Joseph Stuppy '17, Franklin Venteicher '17
Spanish IV Award: Scott Rose '16
Honors Spanish IV Award: William Travis '16, Joseph Pennington '17
AP Spanish IV: 
John Leisman '16

Mathematics Department 

Freshman Award: Leyton Rebori '19, Patrick Ryan '19
Sophomore Award: Ting Gong '18
Junior Award: Wonjae Jeong '17
Senior Award: Alex Tangen '16


The class winners of the Mathematics Award: junior Wonjae Jeong, sophomore Ting Gong, freshman Patrick Ryan, freshman Leyton Rebori and senior Alex Tangen. 
 

Probabilities & Statistics Award: Alex Tangen '16
Visual Basic I Award: Henry Williams '18, Thomas DeLong '17
Visual Basic II Award: Sam (Min-Hsuan) Lee '17
Programming in JAVA Award: John Barry '16
Apps for Handheld Devices Award: Sam McAnany '17
Bernie Kreikmeier and Buddy Worth Excellence in Technology Award: Lewis Chapman '16, David Ruhlman '16, Jake Wilson '16, Zachary Wright '16



This year's recipients of the Bernie Kreikmeier and Buddy Worth Excellence in Technology Award: seniors Zachary Wright, Jake Wilson, David Ruhlman, and Lewis Chapman
 
 

Physical Education Department

Freshman Award: Ahmad Louis '19
Sophomore Award: Carson St. Clair '18
Junior Award: Cole Smith '17
Senior Award: Tyler Benninghoff '16

Science Department

Biology Award: Ross Wojcik '19
Honors Biology Award: Leyton Rebori '19
AP Biology Award: Zachary LeMense '16
Chemistry Award: Charles Krebs '18
Honors Chemistry Award: Viet Nguyen '18
AP Chemistry Award: Joseph D'Alesio '16
Physics Award: Lewis Chapman '16
Honors Physics Award: Joseph D'Alesio '16
Pre-AP Physics Award: Paul Kaster '17
AP Physics Award: Alex Tangen '16
Earth Science Award: Charles Caprio '16
Environmental Science Award: 
Brendan Odrowski '17, Ivor Vinsant '16
Physiology Award: Ben Pautler '16
Intro to Robotics Award: Austin Sands '19
Robotics Engineering Award: Quinn Lennemann '17

Social Studies Department

Ancient Civilizations Award: Jacob Gose '19
Modern World History Award: Clayton Chambon '18
AP World History Award: Wyatt Pelton '18
AP U.S. History Award: Paul Kaster '17
U.S. History Award: Jake Lynn '17
AP American Government Award: Colton Brewer '16
American Government Award: John Barry '16
AP European History Award: Mikhail Faulconer '16
Economics Award: Michael Callahan '16
History of the Kansas City Region Award: Ryan Roseburrough '16

Theology Department 

Freshman - Systematic Theology Award: Ahmad Louis '19, Patrick Loper '19
Sophomore - Scripture Award: Thomas Finn '18, Christian Franklin '18
Junior - Foundations of Catholic Faith Award: Jake Lynn '17, Cole Smith '17
Senior - Catholic Faith in Practice Award: Robert Mitchell '16, Blaise Rebman '16

   

  
 Theology Award Winners: freshmen Ahmad Louis & Patrick Loper, sophomores Christian Franklin & Thomas Finn, juniors Jake Lynn & Cole Smith, seniors Robert Mitchell & Blaise Rebman.

Perfect Attendance Award for 2015-16 School Year

Freshmen: 34 students
Sophomores: 21 students
Juniors: 20 students
Seniors: 16 students

Perfect Attendance All Four Years

Seniors: Samuel Crawford, Lukas Koeppen, Joseph Leimer, Zachary LeMense

Four seniors were recognized for having perfect attendance all four years at Rockhurst (two are not pictured, as they were excused for the day - Samuel Crawford and Lukas Koeppen): pictured are Zachary LeMense and Joseph Leimer.  


Advanced Placement Scholars

Farouk Alabed, David Blanck, Aidan Decker, Mikhail Faulconer, Joseph Leimer, Blaise Rebman, Matthew Ruskamp, Samuel Wilkerson

Advanced Placement Scholars With Honor

Frank Paris, Jack Trouvé

Advanced Placement Scholar With Distinction

Daniel Henry

National Merit Commended Students

Ryan Cotter, Aidan Decker, Conor Law, Henry Mojica, Cullen O'Dear, Harrison Oest, Benjamin Pautler, Matthew Ruskamp, Joseph Sizemore, Miles Wood

National Merit Semi-Finalists

Thomas Stevens

National Merit Finalists

John Franke, Daniel Henry, Grant Hiss, John Leisman, Quang Nguyen, Blaise Rebman, Calaway Scholes, Colin Slaymaker, Ivor Vinsant, Thomas Vopat, Samuel Wilkerson, Philip Wooley

The 12 seniors who were named National Merit Finalists: John Franke, Daniel Henry, Ivor Vinsant, Grant Hiss, Thomas Vopat, Quang Nguyen, Colin Slaymaker, Blaise Rebman, Samuel Wilkerson, Calaway Scholes, Philip Wooley

Book Awards

Columbia University Club Book Award: Aris Vinsant 
Rensselaer Polytechnic Institute Medallist Award: Min-Hsuan Lee
University of Rochester Humanities and Social Science Award: Alex Crayon
University of Rochester George Eastman Young Leaders Award: Cole Smith
Dartmouth College Book Award: Paul Kaster
University of Rochester Bausch and Lomb Honorary Science Award: Daniel Pfaff
Harvard University Book Award: Quinn Lenneman
Fairfield University Book Award: Jake Lynn
Xerox Award for Innovation and Information Technology: James Meloy
Villanova Book Award: Joseph Pennington


"R" Awards

This award honors those students who do more than merely participate in an activity.  Though they represent approximately 8 percent of the school's population, "R" Award recipients represent all who are members of the Rockhurst High School community to Kansas City.
 

Class of 2016: 
Drake Adams, Joseph Alvey, John Barry, David Blanck, Aaron Brown, Charles Caprio, Lewis Chapman, Ryan Cotter, Mikhail Faulconer, Jack Franke, Andrew Gansner, John Godfrey, Jack Hall, Daniel Henry, Grant Hiss, Doug Horn, Conor Law, Ben McAuliffe, Andrew Miller, Henry Mojica, Ciaran Molloy, Quang Nguyen, Henry Nickerson, Martin Radosevic, Blaise Rebman, William Reintjes, Ryan Roseburrough, Calaway Scholes, Joe Sizemore, Ted Steyer, Andrew Tait, Alex Tangen, Dominic Tutera, Charles Weiler, Ian Wicklund, Sam Wilkerson, Miles Wood, Malachi Worley

Senior "R" Award winners

Class of 2017: 
Thomas Angles, Dylan Bassham, Anthony Biondo, Philip Brain, Ryan Chandler, Tommy Davis, Mitchell Elbert, Rob Enright, Ethan Fetters, Paul Kaster, Jake Lynn, Mitchell Neunuebel, Tommy O'Halloran, Daniel Pfaff, Cade Prins, Maguire Radosevic, Michael Rall, Luke Ryan, Ryan Schnitker, Cole Smith, John Sulzer, Will Thomas, Aris Vinsant, Jake Voge, Jack West

Junior "R" Award winners

Class of 2018: 
Joshua Castenada, Max Conradt, David Edmonds, Ting Gong, William Henry, Krishon Harris, Lucas Nedelco, Wyatt Pelton, Thomas Reintjes, Matthew Simsheuser

Sophomore "R" Award winners

 
 

Class of 2019: 
Chase Auman, Sebastien Barrett, Peter Elbert, Henry Freeman, Jacob Hiss, Samuel Johnson, Patrick Loper

Freshman "R" Award winners

President's Volunteer Service Award


Students that went above and beyond their expectations, serving over 100 hours.

Ethan Baranowski '19,  Dylan Bassham '17, Jacob Bresette '17, Christopher Broyles '16, Lewis Chapman '16, Graham Columbo '18, Ryan Cotter '16, Alex Crayon '17, Jack Flynn '17, Landon Ginther '17, Nicholas Hare '18, Paul Kaster '17, Collin Klumb '18, William Mackey '17, Minh Nguyen '18, Viet Nguyen '18, William Pirner '18, Colin Rohach '16, Matthew Roxas '18, Joseph Rozell '19, Gray Ryan '16, Patrick Ryan '19, David Sandvig '16, Ryan Schnitker '17, Cooper Schram '19, Tom Seitzer '19, Joseph Stuppy '17, Miles Wood '16

 

The Rockhurst Senior Class Award of Excellence and Achievement

The senior class chooses one of its own as the recipient of the Senior Class Award of Excellence and Achievement. The citation for this award reads: “recognizing the possession of qualities we hope that others find in us, and having experienced and benefited from his extraordinary devotion to our class and to our school, we, the members of the Class of 2016 proudly award the Rockhurst High School Senior Class Award of Excellence and Achievement.”
 
2016 recipient: Daniel R. Henry 
 
Left: Senior Daniel Henry with Rev. Terrence Baum, S.J. after receiving his award; Daniel was also announced as the class' graduation speaker on May 22.  Right: following the ceremony, Daniel posed for a picture with his parents, Mrs. Diana Henry and Mr. Dan Henry.

 

The Carl G. Kloster, S.J. Award

The Carl G. Kloster, S.J. Award was originally known as the “Special R Award”. It was renamed in 1975 to honor Rev. Carl G. Kloster, S.J. who served as principal of Rockhurst High School from 1954 to 1972. Father Kloster also served as president from 1968 until 1975.  The Kloster Award recipient is nominated by the faculty and confirmed by the Graduation Awards Committee and is given to a member of the senior class who is also an “R Award” winner.
The Kloster Award is conferred upon a graduating senior who embodies the spirit and tradition of Rockhurst High school and is a young man who consistently puts the welfare of his fellow students above his own interests.
This award honors a student who is distinguished by his work ethic, excellence in conduct, and outstanding devotion to the school through service to classmates. 

2016 recipient: Lewis A. Chapman
 
Left: Rev. Terrence Baum S.J. handed the Carl G. Kloster, S.J. Award to senior Lewis Chapman for his embodiment of a Rockhurst man.  Right: Lewis' parents, Mr. David Chapman and Mrs. Angela Chapman joined Lewis after the assembly.

 

The Jesuit Schools Network Award

The Jesuit Schools Network (or JSN) annually recognizes a member of the graduating class in each of the 60 Jesuit Secondary member schools in the United States and Central America. Nominations for this award are solicited from the faculty, and the Graduation Awards Committee confirms the faculty recommendation. The JSN Award is presented to a deserving senior who best represents the ideals of the graduate of a Jesuit High School at the time of graduation. The recipient of the award shall be a young man who is generous with his talents, dedicated to the Gospel message, and devoted to the Christian ideals as enunciated by the founder of the Society of Jesus, St. Ignatius Loyola.
 

2016 recipient: Martin J. Radosevic
 
The final award of the assembly, the Jesuit Schools Network Award was given to senior Martin Radosevic.  It is given annually to the senior who best lives out the ideals of St. Ignatius Loyala.  Left: Martin stands on stage with Rev. Terrence Baum, S.J.  Right: Martin shares his award with his parents, Mr. Martin Radosevic, Sr. and Mrs. Lori Radosevic.

Bookmark and Share

Rockhurst High School

Established in 1910 - Ad Majorem Dei Gloriam

9301 State Line Road, Kansas City, MO 64114-3299     816.363.2036